Pozostałe 2minut czytania

Jak działa karta zbliżeniowa?

Posted By Jakub Pilch 10-10-2023
Karta zbliżeniowa używana przez klienta przy terminalu płatniczym.

Zbliżeniowe karty płatnicze szybko stają się podstawą współczesnego życia. Pozwalają one na dokonywanie płatności poprzez stuknięcie kartą w czytnik zamiast wprowadzania kodu PIN lub składania podpisu.

Co to jest karta zbliżeniowa?

Karta zbliżeniowa to urządzenie identyfikacyjne, które wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji użytkownika karty i jego konta. Co to dokładnie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, karta zbliżeniowa to karta lub breloczek, który jest przeznaczony do przekazywania informacji o karcie do elektronicznego czytnika w punkcie sprzedaży. Informacje te są przesyłane za pomocą fal radiowych, więc nie wymagają takiego samego poziomu kontaktu fizycznego, jak w przypadku karty z paskiem magnetycznym. 

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Wiele osób interesuje się tym, jak używać karty zbliżeniowej i czy różni się ona od zwykłej karty. Główna różnica polega na tym, że nie trzeba wkładać karty do czytnika, aby dokonać płatności. Czytnik automatycznie wykryje kartę i poprosi Cię o trzymanie karty blisko czytnika z logo karty skierowanym w Twoją stronę. Wiele kart zbliżeniowych posiada małą, srebrną wypustkę z tyłu karty, w pobliżu dolnej części. Jest to chip RFID (Radio Frequency Identification), który przekazuje informacje o karcie, takie jak numer karty i data ważności, do pobliskiego czytnika kart. Nie musisz się martwić, że Twoja karta zostanie rozmagnesowana lub uszkodzona. 

Jak rozpoznać kartę zbliżeniową?

Ważne jest, aby sprawdzić na odwrocie karty, czy znajduje się tam symbol zbliżeniowy. Jeśli czytnik kart w punkcie sprzedaży posiada diodę LED, powinieneś zobaczyć niebieskie światło, gdy trzymasz kartę w odległości kilku centymetrów od czytnika. Niektóre czytniki kart wydają również dźwięk, który wskazuje, że Twoja karta została zaakceptowana.

Karta zbliżeniowa nie działa – co zrobić?

Jeśli próbujesz dokonać płatności zbliżeniowej, ale karta nie działa, jest kilka rzeczy, które możesz sprawdzić. Przede wszystkim upewnij się, że termin ważności Twojej karty nie upłynął, a na koncie masz wystarczającą ilość środków na pokrycie kosztów zakupu. Jeśli Twoja karta nie działa, a niedawno ją wymieniłeś, być może będziesz musiał poczekać do kilka dni na jej aktywację.

Zostaw komentarz

Sign in to post your comment or sine up if you dont have any account.