Pozostałe 4minut czytania

Co to jest biznesplan i jak go stworzyć?

Posted By Jakub Pilch 24-10-2023
Przedsiębiorca patrzy na rysunek żarówki i rozmyśla nad biznesplanem.

Biznesplan jest niezbędnym dokumentem dla każdego przedsiębiorstwa, dużego lub małego. Jest to zasadniczo plan działań dla Twojej firmy, która zawiera szczegółowe informacje o tym, jak będziesz działać i rozwijać swój biznes. Biznesplan pomaga skupić się na tym, co chcemy osiągnąć jako firma. Jest to również jedna z pierwszych rzeczy, na które patrzą inwestorzy, oceniając, czy powinni zainwestować w Twoją firmę.

Co to jest biznesplan?

Biznesplan jest dokumentem, który opisuje twój biznes i to, jak będzie on zarabiał pieniądze. Zazwyczaj zawiera on informacje o branży, finansach firmy, zespole zarządzającym, strategii marketingowej i sprzedażowej oraz strategii operacyjnej firmy. Biznesplany są często wykorzystywane przez przedsiębiorców w celu zabezpieczenia funduszy na rozpoczęcie działalności lub przekonania inwestorów do zainwestowania pieniędzy w rozwijającą się firmę. 

Jakie są korzyści z tworzenia biznesplanu?

  • Stajesz się laserowo skoncentrowany – po spisaniu planu, będziesz musiał się go trzymać lub ryzykować, że wyjdziesz na idiotę. Możesz spełnić tylko te obietnice, które złożyłeś na piśmie. Dlatego mówi się, że biznesplan jest jak umowa z samym sobą.
  • Jednym z najważniejszych powodów sporządzenia biznesplanu jest chęć uzyskania finansowania. Jeśli chcesz przyciągnąć potencjalnych inwestorów, będziesz musiał pokazać im, jak Twój biznes wygląda na papierze.
  • Prowadzenie firmy jest trudne. Jest jeszcze trudniejsze, jeśli nie wiesz, co robisz. Biznesplan to sposób na zmuszenie się do krytycznego myślenia o swojej firmie, jej problemach i możliwościach. Może to być bolesne, ale wymyślenie planu pomoże Ci sprecyzować Twoje cele i sprawdzić, czy naprawdę warto je realizować.
  • Jednocześnie pisanie planu to także sposób na odkrycie swoich słabości jako założyciela. Dobrym pomysłem jest spisanie swoich założeń dotyczących rynku i klientów. Następnie zapytaj siebie, czy rzeczywiście masz w tym rację. Jeśli nie, masz czas na zmianę kursu, zanim będzie za późno.

Jakie informacje powinien zawierać biznesplan?

Większość rodzajów biznesplanów ma standardowy format. Jednak sekcje będą się różnić w zależności od rodzaju biznesplanu, który piszesz. Istnieją szerokie opisy tego, co powinno być zawarte w biznesplanie, ale istnieją pewne wspólne cechy, które są szczególnie ważne. Pierwszym z nich jest streszczenie, które powinno zajmować najwyżej kilka pierwszych procent planu. W tym miejscu należy podsumować najważniejsze punkty planu i powiedzieć potencjalnym inwestorom, czego powinni się spodziewać w dalszej części dokumentu. 

Następnie należy zamieścić analizę branżową. W tym miejscu wyjaśniasz, jak działa Twoja branża i jakie jest Twoje miejsce w niej. Powinieneś również wyszczególnić mocne i słabe strony swoich konkurentów. Jeśli Twoja firma działa w bardziej kreatywnej branży, ta część biznesplanu może zostać zmieniona, aby skupić się na rynku dla Twoich produktów. Powinieneś również zawrzeć analizę rynku, w której opisujesz swoich docelowych klientów. Powinieneś zawrzeć szczegóły dotyczące tego, kim oni są, gdzie są i jakie są ich potrzeby. Możesz również zawrzeć analizę SWOT, która polega na zbadaniu mocnych i słabych stron Twojej firmy, szans i zagrożeń.

Jak napisać biznesplan krok po kroku?

Jeśli nigdy wcześniej nie pisałeś biznesplanu, perspektywa może wydawać się dość zniechęcająca. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zaczynać od zera. W sieci można znaleźć wiele szablonów i przykładów biznesplanów. Po znalezieniu szablonu, który Ci się podoba, wystarczy wypełnić puste miejsca. Oto kilka wskazówek:

  • Upewnij się, że Twój plan jest krótki. Inwestorzy i inni czytelnicy nie mają czasu ani cierpliwości, aby czytać 20-stronicowy dokument. Zrób swój plan tak zwięzły, jak to tylko możliwe.
  • Unikaj używania żargonu. Twój czytelnik może być ekspertem, ale twój biznesplan musi być dostępny dla szerokiej publiczności. Jeśli nie wiesz, co zawrzeć, poproś o pomoc. Możesz porozmawiać z mentorami, przyjaciółmi, rodziną, a nawet poszukać w Internecie pomysłów na stworzenie biznesplanu.
  • Uzyskaj informacje zwrotne. Poproś ludzi o przeczytanie Twojego planu i udzielenie Ci informacji zwrotnej. Przekonasz się, że wiele błędów dostrzeżesz dopiero wtedy, gdy przeczytasz swój plan na głos.

Zostaw komentarz

Sign in to post your comment or sine up if you dont have any account.